A petefészekciszta: mikor kell aggódni?

A petefészekciszták gyakori elváltozások, amelyek a legtöbb nő életében előfordulnak.
A petefészekciszta: mikor kell aggódni?

Ezek a folyadékkal teli tömlők általában ártalmatlanok és tünetmentesek, de bizonyos esetekben komoly problémákat is okozhatnak. A funkcionális ciszták – amelyek a menstruációs ciklus során alakulnak ki – általában maguktól felszívódnak, de egyes típusok, például az endometriózis vagy a policisztás petefészek szindróma (PCOS) miatt kialakuló ciszták hosszabb távú kezelést igényelhetnek.

A petefészekciszták tünetei nagyon változóak lehetnek. Sok esetben észrevétlenek maradnak, de ha nagyobb méretűvé válnak vagy komplikációk lépnek fel, hasi fájdalmat, puffadást, rendszertelen menstruációt vagy fájdalmas közösülést okozhatnak. Ritkább esetekben a ciszta megrepedhet vagy megcsavarodhat, ami sürgős orvosi beavatkozást igényelhet.

A diagnózis általában ultrahangvizsgálattal történik, amely lehetővé teszi a ciszta méretének és szerkezetének pontos meghatározását. Ha a ciszta nem tűnik veszélyesnek, az orvosok gyakran csak megfigyelést javasolnak, mivel sok esetben magától eltűnik néhány hónap alatt. Azonban ha a ciszta növekszik, fájdalmat okoz, vagy daganatos jellegű elváltozásra utal, további vizsgálatokra és akár műtéti eltávolításra is szükség lehet.

A petefészekciszták kezelése attól függ, hogy milyen típusú és méretű elváltozásról van szó. A hormonális fogamzásgátlók alkalmazása csökkentheti a ciszták kialakulásának esélyét, de a már meglévő cisztákra nincs közvetlen hatásuk. Bizonyos esetekben laparoszkópos műtét lehet szükséges, különösen akkor, ha a ciszta nagyobb méretű vagy daganatra utaló jeleket mutat.

Bár a petefészekciszták többsége nem igényel komoly beavatkozást, érdemes rendszeresen nőgyógyászati vizsgálatokon részt venni. Ha valaki folyamatos hasi fájdalmat, rendszertelen menstruációt vagy egyéb szokatlan tüneteket tapasztal, nem érdemes halogatni az orvosi vizsgálatot. A korai felismerés kulcsfontosságú lehet az egészség megőrzésében.

Kapcsolódó cikkek

A "zombigomba" segíthet a rák elleni küzdelemben

A "zombigomba" segíthet a rák elleni küzdelemben

A kutatás során mellrákos egereken tesztelték a vegyület hatását.

Érdemes-e vakarózni, ha valamink viszket?

Érdemes-e vakarózni, ha valamink viszket?

A kutatók vegyes következtetésekre jutottak.

PCOS: a láthatatlan betegség, amely milliókat érint

PCOS: a láthatatlan betegség, amely milliókat érint

Sok érintett nő évekig küzd a tüneteivel anélkül, hogy tudná, mi áll a háttérben.